Prirodna jezera u BiH

Prirodna jezera u BiH koja trebate posjetiti

Prirodna jezera u Bosni i Hercegovini su pravi dragulji koji sve više privlače turiste posljednjih godina. Prirodna jezera u BiH su savršena za opuštanje, vodene sportove, ribolov ili jednostavno šetnje u divljini. Okružena planinama i šumama, prirodna jezera u BiH pružaju utočište od gradske buke, dodajući im dodatnu privlačnost i mir. Ovdje možete provesti vikend, kampovati ili roštiljati sa prijateljima, ali i prošetati makar pola sata da zaboravite na sve brige.

Uživajte u opuštajućim trenucima uz obalu, divite se prekrasnom pogledu ili se aktivno bavite brojnim vodenim sportovima. Iznajmljivanjem kajaka, pedaline ili čamca možete istražiti ova čarobna jezera i potpuno uroniti u tišinu prirode. Prirodna jezera u Bosni i Hercegovini pružaju nezaboravno iskustvo za sve ljubitelje prirode. Ovo su prirodna jezera u BiH koja vrijedi posjetiti:

12 Misterija Bosne reklama

Prokoško jezero

Prokoško jezero prirodno jezero u BiH

Prokoško jezero, poznato kao “Gorsko oko”, je jedno od najlepših prirodnih jezera Bosne i Hercegovine. Smješteno na planini Vranici, ovo ledenjačko jezero nudi posjetiocima priliku da se povežu s prirodom i uživaju u miru i tišini planinskog okruženja.

Koje je najbolje vrijeme za posjeti Prokoškom jezeru?

Najbolje vrijeme za posjetu Prokoškom jezeru je ljetnja sezona, ali tada je jezero preplavljeno turistima. Naša preporuka je posjeta jezeru na kraju turističke sezone, kada nema gužve i možete uživati u tišini. Jezero je posebno čarobno u jesen, kada se priroda priprema za zimu i planina je posuta prvim snijegom.

Kako doći do Prokoškog jezera?

Da biste stigli do ovog skrivenog dragulja, morate se uputiti iz Fojnice asfaltnim putem do Tocila, a zatim pratiti makadamski put uz rijeku Jezernicu, Vlaške ravni i Hrid. Put nije jednostavan i preporučuje se upotreba terenskog vozila ili starijeg automobila kako ne biste oštetili svoje vozilo. Alternativno, možete platiti lokalnim vlasnicima vikendica da vas prevezu od Fojnice do jezera i nazad.

Boračko jezero

Boračko jezero prirodno jezero u BiH

Boračko jezero, smješteno u srcu Hercegovine, predstavlja pravu oazu mira i ljepote koja očarava svakog posjetioca. Sa okolnim strmim visovima Crne Gore i Tranjine koje ga okružuju, ovo jezero se uzdiže na sjeveroistoku planine Prenj, na visini od 405 metara iznad razine mora.

Oblikovano u elegantnu eliptičnu formu, Boračko jezero se proteže na impresivnih 786 metara dužine i 502 metra širine, dok mu dubina doseže do 14 metara. Smatra se jednim od najčarobnijih prirodnih jezera u Bosni i Hercegovini, te je omiljena destinacija za izlete građana Sarajeva, Konjica i Mostara, ali i za putnike iz svih krajeva svijeta.

Ovo jezero pruža savršenu kulisu za porodični odmor u harmoniji sa prirodom. Na njegovim obalama nalazi se kamp u kojem se može boraviti u udobnim kamp kućicama, pružajući mogućnost za cjelogodišnji odmor. Mnogi posjetitelji odlučuju provesti cijelo ljeto uživajući u čarima ovog mjesta.

Kako doći do Boračkog jezera?

Put do Boračkog jezera je jednostavan, posebno ako dolazite iz Konjica. Putovanje kroz krivudave ceste pruža uzbudljivu avanturu, a putokazi jasno usmjeravaju putnike prema ovom prirodnom dragulju. Prije nego što stignete do same obale jezera, preporučuje se zaustaviti na vidikovcu i diviti se spektakularnom pogledu na okolna brda i idilični pejzaž.

Plivska jezera

Plivska jezera najveća prirodna jezera u BiH

Plivska jezera, koja se nalaze samo 5 kilometara od prelijepog Kraljevskog grada Jajca, čine dragulj ovog kraja. Sastoje se od dva jezera – Velikog Plivskog jezera i Malog Plivskog jezera, i predstavljaju najveća prirodna jezera u Bosni i Hercegovini.

Veliko Plivsko jezero se ističe po svojoj kristalno čistoj vodi, čineći ga savršenim mjestom za ljubitelje kajaka i kanua. Ova prirodna oaza je poznata i kao domaćin Sedmog Evropskog i vanrednog Svjetskog prvenstva u kajaku i kanuu na mirnim vodama, koje je održano 1963. godine. Sa svojom dužinom od 3300 metara, ovo smaragdno jezero pruža spektakularne prizore i nezaboravna iskustva. Tokom ljeta, temperatura vode dostiže do ugodnih 21°C, pružajući idealne uslove za osvježavajuće kupanje. Veliko Plivsko jezero je bez sumnje destinacija koja privlači sve zaljubljenike u vodene aktivnosti.

Kako doći do Plivskih jezera?

Ako se pitate kako doći do ovog prirodnog čuda, putovanje je jednostavno. Plivska jezera su lako dostupna sa magistralnog puta M-5 Jajce-Bihać, a putokazi jasno ukazuju na pravac. Ukoliko koristite navigaciju, samo unesite destinaciju “Hotel Plivsko jezero” i bez problema ćete stići do ove prirodne oaze.

Jezero Blidinje

Jezero Blidinje

Jezero Blidinje leži na nadmorskoj visini od 1184 metra u jugozapadnom dijelu Dugog polja i čini dio Parka prirode Blidinje. Ovo jezero predstavlja jedno od najznačajnijih vodenih površina u Bosni i Hercegovini, s površinom koja varira između 3 i 6 km², u skladu s promjenama godišnjih doba. Nastanak jezera Blidinje povezan je s ljudskim aktivnostima, a pretpostavlja se da je formirano prije otprilike 140 godina. Dokazi iz 1885. godine ukazuju da je na ovom mjestu postojala samo mala lokva namijenjena napajanju stoke. S rastom potrebe za vodom, ljudi su vjerojatno izgradili jezero kakvo danas poznajemo, koje predstavlja značajan element u pejzažu Parka prirode Blidinje.

Kako doći do jezera Blidinje?

Kako bi posjetitelji došli do jezera Blidinje, Park prirode Blidinje pruža detaljne informacije o prilaznim putevima na svojoj službenoj web stranici. Putovanje iz različitih smjerova omogućeno je iz Posušja preko Rakitne, iz Tomislavgrada preko Lipe, iz Mostara preko Jablanice, Goranaca i Rosnih poljana te iz Rame preko Orašca i Kedžare. U zimskim mjesecima, pristup jezeru moguć je pomoću puteva koji su tada prohodni, kao što su putevi preko Rakitne, Lipe i Doljana.