U trenutku kada sam prvi put kročio na napušteni aerodrom Željava, nisam mogao vjerovati da stojim pred jednim od najimpozantnijih vojnih objekata bivše Jugoslavije. Ovaj kolos, smješten na granici između Hrvatske i Bosne i Hercegovine, nekada je bio ponos jugoslovenske vojne industrije, ali danas stoji kao tiha ruševina koja svjedoči o ambicijama prošlih vremena. Sama pomisao da se ispod mene, duboko u utrobi planine Plješevice, prostiru kilometri tunela, skloništa i pista koje su mogle primiti vojne avione, činila je ovo iskustvo gotovo nestvarnim.
Aerodrom Željava, poznat i pod kodnim imenom Objekt Klek 505, izgrađen je tokom Hladnog rata, u periodu od 1955. do 1968. godine, s ciljem da postane najvažniji vojni aerodrom bivše Jugoslavije. S obzirom na političku nestabilnost tog doba, Željava je predstavljala ključnu tačku u odbrambenoj strategiji Jugoslovenske Narodne Armije (JNA). Njegova izgradnja koštala je vrtoglavih 8,5 milijardi dolara, što ga čini jednom od najskupljih vojnih investicija u istoriji zemlje.
Danas, ovaj aerodrom predstavlja ne samo vojno-arhitektonsko čudo već i fascinantnu destinaciju za ljubitelje vojne istorije, istraživače i avanturiste. Na prvi pogled, ono što danas ostaje od Željave je devastiran kompleks, no ako zakoračite u njega s razumijevanjem istorije i strateškog značaja koji je nekad imao, ono što ćete vidjeti nadilazi običnu radoznalost.
Kroz planinu Plješevicu do srca Željave
Kako sam prilazio ulazu u aerodrom, odmah me je dočekala jeziva tišina. Napuštene zgrade koje su nekada bile dio logističkog kompleksa, ostaci hangara i piste prekrivene travom – sve je odavalo dojam kao da je vrijeme stalo. Ipak, ono najzanimljivije krije se pod zemljom. Tuneli, ukopani duboko u planinu, stvoreni su s ciljem da izdrže i nuklearni napad, a njihova dužina od oko 3.500 metara danas mami sve one koji žele zaviriti u tajne prošlosti.
Kada sam ušao u jedan od tunela, odmah me je zapuhnuo hladan, vlažan zrak, a tišina je bila gotovo opipljiva. Tuneli su bili dovoljno veliki da kroz njih mogu prolaziti borbeni avioni, a kroz sistem ventilacije i podzemne infrastrukturne mreže osiguravani su optimalni uvjeti za borbeno djelovanje i život vojnika u slučaju rata. Tamo, duboko u tami, lako je zamisliti kako je to bilo u vrijeme kada je Željava bila operativna – sve je moralo biti savršeno koordinirano i funkcionalno.
Pet pista i tajna infrastruktura
Aerodrom je imao pet glavnih pista koje su bile strateški raspoređene na površini većoj od 7 milijuna kvadratnih metara. Tri od tih pista su smještene u Hrvatskoj, dok se dvije nalaze na teritoriji Bosne i Hercegovine. Piste su bile osmišljene kako bi omogućile brzi uzlet i slijetanje vojnih aviona u gotovo svim uvjetima. Njihova impresivna dužina od 2,5 do 2,8 kilometara činila ih idealnim za operacije sa supersoničnim borbenim avionima, poput MiG-ova 21, koji su bili stacionirani unutar podzemnih hangara.
Jedna od najzanimljivijih stvari vezanih za Željavu je njena podzemna struktura. Kompleks tunela unutar planine mogao je primiti čitavu eskadrilu borbenih aviona i oko 3.000 vojnika. Zanimljivo je da su tuneli bili opremljeni najsavremenijim sustavima za ventilaciju, električnu energiju i čak zaštitu od radijacije, što je omogućavalo da Željava bude funkcionalna i u slučaju nuklearnog napada.
Dok sam prolazio kroz napuštene piste i pokušavao zamisliti užurbani rad vojske, tehničara i pilota koji su nekada ovdje djelovali, osjetio sam nevjerovatan osjećaj istorijske važnosti ovog mjesta. Iako devastirana, Željava nosi sa sobom duh vremena u kojem je bila aktivna, a njene ogromne dimenzije ostavljaju posjetitelja u čudu pred ambicioznošću tadašnjih vojnih inženjera.
Posljedice rata i današnje stanje
Nažalost, kao i mnogo toga u bivšoj Jugoslaviji, i sudbina aerodroma Željava je bila tragična. Tokom ratova devedesetih godina, JNA je uništila većinu objekata prilikom povlačenja 1992. godine, kako aerodrom ne bi pao u ruke neprijatelja. Velike količine eksploziva su korištene kako bi se uništili tuneli, piste i podzemni objekti. Danas su ti tuneli još uvijek nestabilni i ne preporučuje se ulazak u njih bez adekvatne sigurnosne opreme i vodiča.
Šetajući okolo, naišao sam na nekoliko ostataka aviona i vojnih vozila, koja su tu ostavljena kao svjedoci prošlosti. Jedan od najupečatljivijih prizora je stari avion Douglas C-47 koji stoji na ulazu u aerodrom. Ovaj avion, iako sada prekriven hrđom i u lošem stanju, postao je svojevrsni simbol Željave i nezaobilazan motiv za sve posjetitelje koji dođu istraživati ovo fascinantno mjesto.
Aerodrom Željava – Kako doći i posjetiti ovu tajnu Jugoslavije?
Ako se odlučite na avanturu posjete Aerodromu Željava, preporučuje se polazak iz Bihaća u Bosni i Hercegovini, ili iz okolice Plitvičkih jezera u Hrvatskoj, s obzirom na to da se aerodrom nalazi na granici ove dvije države. S obzirom na kompleksnost i nesigurnost terena, najbolje je organizirati vođenu turu s lokalnim vodičima koji poznaju teren i mogu vas sigurno provesti kroz ruševine. Takođe, obavezno se informišite o trenutnom stanju i sigurnosnim uvjetima, jer su neki dijelovi aerodroma još uvijek opasni zbog mina iz rata.
Vođene ture omogućavaju razgledavanje piste, ruševina zgrada i, ukoliko uvjeti dozvoljavaju, ulazak u dio tunela. Na licu mjesta, posjetitelji mogu vidjeti ostatke aviona, vojnih vozila, kao i infrastrukturu koja je nekada bila dio ovog impresivnog vojnog objekta. Budući da se aerodrom nalazi u prirodno izolovanom području, put do njega može biti izazovan, pa je važno biti spreman na šetnju kroz šumovite i slabo održavane puteve.
Aerodrom Željava – Vrijedi li ga posjetiti?
Ako se pitate da li vrijedi posjetiti Aerodrom Željava, odgovor je nedvosmisleno – da, ali samo ako ste spremni na avanturu i ako imate barem osnovno razumijevanje istorije ovog mjesta. Ovaj aerodrom nije samo napušteni vojni objekt, već pravi spomenik Hladnom ratu, jugoslovenskoj vojnoj moći i kompleksnoj istoriji Balkana. Za one koji vole istraživati napuštena mjesta s bogatom istorijom, Željava će biti prava poslastica.
Iako je devastiran i opasan, ovaj aerodrom nudi jedinstvenu priliku da se zakorači u prošlost i doživi jedno od najtajanstvenijih vojnih mjesta u Evropi. Bilo da ste ljubitelj vojne istorije, istraživač napuštenih mjesta ili jednostavno avanturist u potrazi za neobičnim iskustvima, Aerodrom Željava je destinacija koja vas neće ostaviti ravnodušnima.
Zaključak
Naravno, posjeta Željavi nije za svakoga. Potrebna je odgovornost i poštovanje prema opasnostima koje ovo mjesto krije. No, za one koji su spremni na to, ova lokacija nudi neponovljiv uvid u vojnu tehnologiju prošlih vremena i osjećaj divljenja prema onome što je nekada bilo. U svijetu punom komercijaliziranih turističkih destinacija, Željava ostaje jedna od onih skrivenih tajni koje će vam, jednom kada je otkrijete, zauvijek ostati urezane u pamćenje.
Posjetiti Željavu znači kročiti u samo srce Hladnog rata, na mjesto gdje se istorija susreće s misterijom i tišinom.