Šta posjetiti u Mostaru, a da nije Stari most?

Ovaj članak donosi upravo ono što ste oduvijek željeli saznati: "Šta posjetiti u Mostaru, a da nije Stari most?". Dok se većina turista zaljubi u njegovu impozantnu arhitekturu, mi ćemo vam otkriti skrivene dragulje koji će vas oduševiti. Zamislite laganu vožnju kroz slikovite krajolike, sa zastojima na lokacijama koje odišu šarmom i pričama iz davnih vremena, a sve to uz neodoljiv spoj tradicije i modernog duha. Ovaj članak nudi pouzdane savjete i inspiraciju za sve one koji žele istražiti Mostar na drugačiji način, izvan klasičnih turističkih ruta.

Ako ste u potrazi za avanturom koja nudi više od poznatog simbola grada, onda ste na pravom mjestu. Naša priča o vodi vas kroz raznovrsne lokacije koje pružaju autentičan uvid u bogatstvo mostarskog kulturnog naslijeđa. Bilo da ste porodica koja traži mjesto za opuštajući vikend izlet ili mladi par koji želi osjetiti puls grada kroz avanturističke izlete, spremili smo izbor destinacija koje će vas iznenaditi i očarati. 

{getToc} $title={Sadržaj}

Kriva ćuprija

Kriva ćuprija Mostar

Kriva ćuprija, poznata i pod nazivom Krivi most, skriveni je dragulj Mostara koji često biva zasjenjen slavnim Starim mostom, ali posjeduje svoju jedinstvenu priču i šarm. Izgrađena davne 1558. godine za vrijeme osmanske vladavine, ova mala kamena lučna ćuprija svjedoči o bogatoj istoriji i kulturnoj baštini ovog grada. Njen arhitektonski dizajn pripisuje se osmanskom arhitektu Ćejvanu Ketodi, a karakterističan polukružni luk, čiji je prečnik oko 8,56 metara, daje joj neobičan izgled zbog kojeg je dobila nadimak „Krivi most“. Unatoč svojoj skromnoj veličini u poredjenju sa slavnim Starim Mostom, Kriva ćuprija odiše autentičnošću i šarmom koji će oduševiti svakog posjetioca.

Smještena svega 30 metara zapadno od Starog Mosta, ova ćuprija povezuje obale rijeke Radobolje pomoću kamenih stepenica. Njena intimnija veličina i manje popularan status čine je idealnim mjestom za one koji žele otkriti skrivene kutke Mostara bez gužvi. Kao dio cjelokupnog arhitektonskog kompleksa Starog grada, Kriva ćuprija je proglašena nacionalnim spomenikom Bosne i Hercegovine, a također se nalazi na listi svjetske baštine UNESCO-a. Ova čast potvrđuje njezinu važnost i jedinstvenost u istorijskom kontekstu regije.

Tokom svoje bogate istorije, Kriva ćuprija je pretrpjela nekoliko izazova, uključujući oštećenja tokom poplava 2001. godine. No, zahvaljujući brzim i stručnim radovima na obnovi, danas se most ponovo može diviti u svom izvornom sjaju. Posjeta ovom mjestu pruža uvid u tehnike gradnje iz osmanskog doba, a istovremeno nudi priliku za uživanje u autentičnoj atmosferi koja odiše duhom prošlih vremena.

Zašto vrijedi posjetiti Krivu ćupriju?

Kriva ćuprija nudi mnogo više od pukog prolaza preko rijeke. Posjetioci će cijeniti mirniju atmosferu ovog mjesta u odnosu na atraktivniji Stari most, što omogućava detaljniji uvid u ambijent Mostara. Ovaj most je idealan za ljubitelje fotografije, ali i za sve one koji žele osjetiti duh osmanske prošlosti u svakom kamenu. Osim što je arhitektonski zanimljiv, Kriva ćuprija simbolizira kontinuitet i otpornost grada, koji je unatoč mnogim izazovima uspio sačuvati svoju kulturnu baštinu. Posjet ovom mostu predstavlja izvrsnu priliku za opuštanje, razgledavanje okolnih uličica i uživanje u autentičnoj arhitekturi koja se miješa s modernim životom Mostara.

Kako doći do Krive ćuprije?

Do Krive ćuprije vrlo je jednostavno doći pješke, posebno ako se već nalazite u centru Mostara. Samo je potrebno prošetati do Starog Mosta, a zatim skrenuti oko 30 metara zapadno. Ova kratka šetnja omogućava vam da usput upijete sve detalje istorijskog jezgra grada, a uličice ispunjene mirisom tradicije i šarma pružiće vam dodatni užitak. Lokalne mape i turistički vodiči lako će vam pomoći da pronađete pravi put, a mnogi informativni panoi u centru grada dodatno objašnjavaju značaj ove atrakcije.

Preporuka za posjetioce

Ako planirate posjetiti Mostar i istraživati njegove manje poznate, ali jednako zanimljive atrakcije, preporučujemo da svoju posjetu Krivoj ćupriji isplanirate u ranim jutarnjim satima ili kasnim popodnevnim trenucima. U ovim periodima, prirodno svjetlo savršeno naglašava kamene detalje mosta, a gužva je znatno manja, što omogućava opuštenije razgledavanje i fotografiranje. Također, ukoliko volite kombinovati kulturne avanture s gastronomskim užicima, posjetite obližnje kafiće i restorane koji nude autentične delicije bosanske kuhinje – ovdje ćete osjetiti pravu gostoljubivost lokalnog stanovništva.

Kriva ćuprija, sa svojom jedinstvenom istorijom, arhitektonskim ljepotama i nenadmašnom autentičnošću, idealna je destinacija za sve turiste koji žele dublje zaroniti u priču Mostara. Dok se većina turista usredotočuje na impresivan Stari most, upravo posjet ovom skrivenom dragulju pruža novu perspektivu i neprocjenjiv doživljaj istorije, kulture i umjetnosti koji čine ovaj grad tako posebnim.

Koski Mehmed-pašina džamija

Koski Mehmed-pašina džamija u Mostaru

Koski Mehmed-pašina džamija jedan je od skrivenih dragulja Mostara, destinacija koja nudi autentičan uvid u bogatu kulturu ovog grada. Smještena u starom dijelu Mostara, na lijevoj obali rijeke Neretve, džamija se nalazi svega 150 metara sjeverno od poznatog Starog Mosta te oko 20 metara južno od Mala tepa. Njezina lokacija, u samom srcu starog grada, čini je lako dostupnom i idealnom destinacijom za turiste koji žele otkriti manje poznate, ali jednako vrijedne kulturne znamenitosti Mostara.

Izgrađena početkom XVII vijeka, tačnije oko 1617./1618. godine, Koski Mehmed-pašina džamija predstavlja vrhunski primjer klasičnog osmanskog arhitektonskog stila. Džamiju je podigao Mehmed-paša, a njenu izgradnju je nastavio njegov brat, čime je ovaj kompleks postao simbol porodične predanosti vjeri i zajednici. Ono što ovu džamiju čini posebnijom je njena jedinstvena kupolasta konstrukcija – za razliku od većine mostarskih džamija koje imaju višeslojne drvene krovne konstrukcije, ova džamija se ponosi jednim ili ponekad s tri prekrivene kupole, čime odiše elegancijom i jednostavnošću osmanskog dizajna.

Unutrašnjost džamije oduševljava bogatim kaligrafskim natpisima, kao i floralnim i geometrijskim ornamentima koji svjedoče o visokoj umjetničkoj vrijednosti njenog uređenja. Poseban naglasak stavljen je na očuvanje prvobitne boje i dekoracije zidova, što ovu građevinu čini autentičnim remek-djelom istorijske baštine. Kompleks džamije često uključuje i prateće objekte poput medrese, šadrvana i turbeta, koji dodatno pričaju priču o duhovnom i obrazovnom životu koji je nekada cvjetao u ovom dijelu Mostara.

Zašto vrijedi posjetiti ovu džamiju?

Koski Mehmed-pašina džamija nudi mnogo više od same arhitektonske ljepote. Posjeta ovoj džamiji omogućava vam da osjetite duh prošlih vremena i zavirite u bogatu istoriju Mostara, koja se proteže mnogo dalje od legendarnog Starog Mosta. Unutar džamije, pažljivo očuvani detalji i natpisi pričaju priču o vjeri, ljubavi prema Bogu i predanosti zajednici.

Posebno vrijedi istaknuti panoramski pogled koji se pruža s minareta džamije. Smješten nekoliko metara od same rijeke Neretve, minaret omogućava posjetiocima da uživaju u spektakularnom pogledu na grad, rijeku i okolne pejzaže. Ovaj pogled, posebno u jutarnjim ili kasnim poslijepodnevnim satima, stvara dojam kao da ste zakoračili u prošlost, gdje svaki detalj odražava duh tradicije i istorije.

Džamija je danas proglašena nacionalnim spomenikom Bosne i Hercegovine, što potvrđuje njezinu kulturnu i istorijsku važnost. Posjetioci, osim što imaju priliku vidjeti autentični primjer osmanske arhitekture, mogu doživjeti i mirnu atmosferu koja potiče na razmišljanje i duhovno obogaćivanje. Ovaj mir i spokoj rijetko se nalaze u užurbanim turističkim zonama, pa je posjet džamiji idealna prilika za bijeg od svakodnevnice.

Kako doći do Koski Mehmed-pašine džamije?

Zahvaljujući svojoj centralnoj lokaciji, do džamije se lako može doći pješice iz gotovo svakog dijela starog Mostara. Ako se nalazite u blizini Starog mosta, jednostavno krenite prema sjeveru kroz uske, šarmantne uličice. Dok hodate, uživajte u autentičnoj atmosferi grada, a uskoro ćete ugledati džamiju koja se jasno ističe svojom tradicionalnom arhitekturom.

Preporuka za posjetioce

Ako planirate posjetiti Mostar, svakako uključite Koski Mehmed-pašinu džamiju u svoj itinerar. Osim što ćete imati priliku vidjeti jedinstveni primjer osmanske arhitekture, preporučujemo da posjetu kombinujete sa šetnjom kroz stari grad gdje možete otkriti lokalne suvenire, tradicionalnu kuhinju i dodatne kulturne atrakcije. Ne zaboravite ponijeti kameru – pogled s minareta i detalji unutrašnjosti džamije pružiće vam nezaboravne fotografije. Također, preporučujemo da se informirate o radnom vremenu i mogućim vođenim turama, jer one mogu dodatno obogatiti vaše iskustvo i pomoći vam da bolje razumijete istorijski značaj ove znamenitosti.

Blagaj i vrelo Bune

Vrelo Bune Blagaj

Blagaj je malo, ali očaravajuće mjesto smješteno svega oko 12 kilometara jugoistočno od Mostara. Ova lokacija poznata je po svojoj jedinstvenoj kombinaciji prirodnih ljepota i bogate istorije, što je čini idealnom destinacijom za sve one koji žele otkriti skrivene lokacije Hercegovine, daleko od utabanih turističkih staza. Jedna od glavnih atrakcija Blagaja je nevjerovatno vrelo Bune – snažan kraški izvor iz kojeg voda izvire direktno ispod strme stijene visine preko 200 metara. Ovaj prirodni fenomen stvara rijeku Bunu koja teče kroz dolinu, dok se kasnije ulijeva u veličanstvenu Neretvu.

Pored prirodnih čuda, u neposrednoj blizini vrela nalazi se tekija – derviški hram izgrađen još u XVI vijeku. Ova duhovna oaza, smještena uz sam izvor, predstavlja spoj osmanske i mediteranske arhitekture, te svjedoči o bogatoj tradiciji i kulturnom naslijeđu ovog kraja. Tekija je nekad služila kao mjesto okupljanja i molitve derviša, a danas posjetiocima pruža uvid u duh prošlih vremena i autentičnost istorijskih priča koje još uvijek odzvanjaju u ovom predjelu.

Sam Blagaj odiše mirom i spokojem, a prirodni ambijent u kombinaciji s arhitektonskim djelima čini ga idealnim mjestom za opuštanje i uživanje u ljepoti prirode. Okolina je prepuna šumovitih brežuljaka, čistih rijeka i malih kamenih kuća koje pričaju priču o davnim danima, kada je ovo područje bilo važno raskršće trgovačkih puteva. Ova lokacija nije samo prirodni raj, već i mjesto gdje se susreću istok i zapad, tradicija i suvremenost.

Zašto vrijedi posjetiti Blagaj? 

Blagaj i vrelo Bune predstavljaju autentičnu alternativu popularnom Starom mostu u Mostaru. Za turiste koji su do sada čuli samo za Stari most, posjeta Blagaju otkriva sasvim drugačiju, intimniju stranu ovog kraja. Ovdje se osjeća duh prošlih vremena – svaki kamen i kap vode pričaju svoju priču, a mir koji se ovdje osjeća teško je pronaći u užurbanim gradskim centrima.

Posjeta ovom mjestu pruža mogućnost za bijeg od gradske gužve i uživanje u prirodi koja opušta dušu. Bune je posebno impresivno zbog svoje netaknute prirodne okoline, a prizori uz izvor su idealni za fotografiranje, piknike ili jednostavno uživanje u tišini i pogledu na rijeku koja vijuga kroz dolinu. Uz to, blizina Mostara čini ovaj izlet jednostavnim, a opet dovoljno drugačijim da proširi vidike svakog putnika.

Osim samog izvora, obilazak tekije pruža dodatni kulturni doživljaj – moguće je saznati više o derviškoj tradiciji i načinu života prošlih generacija. Ovaj spoj prirodne ljepote i duhovne baštine čini Blagaj destinacijom koja osvaja srca posjetilaca svojim šarmom i autentičnošću.

Kako doći do vrela Bune?

Do Blagaja i vrela Bune lako se može doći automobilom ili autobusom iz Mostara. Putovanje traje otprilike 20 do 30 minuta, a vožnja prolaskom kroz predivnu hercegovačku prirodu dodatno će začiniti ovaj kratki izlet. Ukoliko se odlučite za vlastiti automobil, dobro je unaprijed provjeriti stanje cesta, iako su one uglavnom dobro održavane, a put obiluje znakovima koji upućuju na Blagaj.

Alternativno, redovni autobuski linijski prijevoz sa Mostara nudi pouzdanu opciju za one koji ne žele voziti. U blizini centra Blagaja nalaze se parkirališta, što omogućava lagodan pristup svim turističkim atrakcijama. Za one avanturističkog duha, organizirani izleti i biciklističke ture također su popularni među posjetiteljima ovog kraja.

Stari grad Počitelj

Stari grad Počitelj

Stari grad Počitelj smješten je na lijevoj obali rijeke Neretve, otprilike 30 kilometara južno od Mostara, te predstavlja pravo arhitektonsko i istorijsko remek-djelo. Grad se prvi put spominje u pisanim izvorima između 1444. i 1448. godine, no lokalne legende i istorijska istraživanja ukazuju da bi mogao biti osnovan još u XIV vijeku, a neki navode i da je kralj Tvrtko I Kotromanić dao poticaj njegovom razvoju. Zbog svog strateškog položaja na ulazu u dolinu Neretve, Počitelj je kroz vijekove bio značajan za odbranu regije. Nakon opsade 1471. godine, grad prelazi pod osmansku vlast, što će ostaviti neizbrisiv trag na njegovom urbanističkom i arhitektonskom izgledu.

Tokom osmanskog perioda, Počitelj doživljava veliki razvoj: uspostavljeni su brojni objekti koji i danas krase njegove uske kamene ulice. Među njima se ističe Hadži-Alijina džamija, izgrađena sredinom XVI vijeka, koja dominira panoramom grada svojom impozantnom siluetom. Uz džamiju, značajnu ulogu imaju i ostali objekti poput medrese sa bakarnim kupolama, hamama i sahat-kule, toranj koji je nekada služio kao osmatračnica i simbol grada. Ova kombinacija orijentalnih i mediteranskih utjecaja čini Počitelj jedinstvenim – pravo je spoj istorije, kulture i umjetnosti. Danas, grad je proglašen nacionalnim spomenikom Bosne i Hercegovine, a već je nominiran i za UNESCO-vu listu svjetske baštine, čime se dodatno potvrđuje njegova iznimna vrijednost.

Zašto vrijedi posjetiti Počitelj?

Počitelj je savršena destinacija za sve turiste koji žele otkriti autentični duh Hercegovine, a koji možda misle da je Mostar jedina atrakcija u regiji. Posjeta ovom starom gradu pruža priliku da se zakorači u prošlost i osjeti mir koji odiše starim vremenima. Šetnja uskim, vijugavim kamenim ulicama omogućava posjetiocima da dožive atmosferu koja je zračila životom još u doba osmanske vlasti. Osim bogate istorijske baštine, grad se ponosi i impresivnim panoramskim pogledom na dolinu rijeke Neretve, što ga čini idealnim mjestom za fotografiranje i uživanje u prirodnim ljepotama.

Osim arhitektonskih znamenitosti, Počitelj nudi i kulturni doživljaj. Godine 1964. osnovana umjetnička kolonija privukla je brojne umjetnike iz cijelog svijeta, a duh kreativnosti još uvijek je prisutan u svakom uglu grada. Ovdje možete osjetiti pravu harmoniju između prošlosti i suvremenog duha – spoj koji će vas inspirirati i omogućiti da se, makar na kratko, udaljite od svakodnevne gužve modernog života.

Kako doći do Starog grada Počitelj?

Stari grad Počitelj lako je dostupan iz Mostara. Najjednostavniji način dolaska je automobilom – vožnja traje otprilike 30 minuta, a put vijuga kroz slikovite krajolike i lokalna sela koja pružaju uvid u autentični način života u regiji. Ukoliko nemate vlastiti automobil, izleti iz Mostara redovno posjećuju ovu destinaciju, a takvi izleti omogućuju i dodatne informacije o značaju starog grada.

Preporuka za posjetioce

Kada planirate posjet Počitelju, savjetujemo da dođete u ranim jutarnjim satima, kako biste uživali u tišini prije nego što grad postane popularan među turistima. Ponesite fotoaparat – svaki kutak ovog grada nudi jedinstvene poglede koji će zasigurno oduševiti ljubitelje fotografije. Također, preporučujemo da se raspitate o lokalnim događanjima i kulturnim manifestacijama koje se povremeno organiziraju, a koje dodatno obogaćuju posjet ovom dragulju Hercegovine.

Vodopad Kravica

Vodopad Kravica, Ljubuški

Vodopad Kravica nalazi se u srcu Bosne i Hercegovine, smješten nedaleko od Ljubuškog, svega 40 kilometara jugozapadno od Mostara. Smješten na rijeci Trebižat, ovaj veličanstveni vodopad nastao je prirodnim procesima erozije i tektonske aktivnosti, što je rezultiralo spektakularnim slapom vode koji svojim impozantnim izgledom oduzima dah. Visina vodopada doseže 28 metara, dok njegova širina, koja se proteže na gotovo 150 metara, stvara impresivan prirodni amfiteatar prekriven bujnom vegetacijom. Ovo područje karakterišu guste travnate površine, konoplje, mahovine i lišajevi koji zajedno daju jedinstven i gotovo bajkovit ambijent. Prirodne formacije i kristalno čista voda čine Kravice idealnim mjestom za one koji žele osjetiti pravu esenciju netaknute prirode, daleko od gradske gužve i komercijaliziranih turističkih destinacija.

Zašto vrijedi posjetiti vodopad Kravica?

Posjeta Vodopadu Kravica pruža iskustvo koje se teško može usporediti s bilo kojom drugom destinacijom u regiji. Za mnoge turiste, Stari most je sinonim za Mostar, ali proširenje vidika i otkrivanje prirodnih ljepota poput Kravica može biti pravo otkriće. Vodopad Kravica je posebno popularan ljeti, kada se voda pretvara u prirodnu bazenu – savršeno mjesto za osvježenje, kupanje i relaksaciju. Osim što je idealno za kupanje, ovo mjesto nudi i brojne aktivnosti poput vožnje kanuom ili čamcem, što dodatno obogaćuje doživljaj prirodnih ljepota.

Okruženje Kravica je također pogodovalo organizaciji piknika i druženja s porodicom ili prijateljima, a nekoliko restorana i kafića u neposrednoj blizini omogućava posjetiocima da se opuste uz domaću kuhinju i uživaju u lokalnim specijalitetima. Uz to, brojni turistički vodiči i lokalne agencije nude organizirane izlete iz Mostara, što omogućava lak pristup ovom dragulju prirode čak i onima koji nisu u mogućnosti putovati vlastitim automobilom.

Za posjetioce koji cijene mir i autentičnost, Vodopad Kravica predstavlja odlično mjesto za bijeg od svakodnevnih briga. Ovdje se može osjetiti mir, a zvuk brujanja vode i šum lišća pružaju osjećaj potpune relaksacije. Uz to, posjeta ovom prirodnom biseru može se kombinovati s istraživanjem okolnih istorijskih i kulturnih lokaliteta, što dodatno obogaćuje turističko iskustvo u regionu Mostara.

Kako doći do Vodopada Kravica?

Najjednostavniji način za dolazak do Vodopada Kravica je automobilom. Putovanje iz Mostara traje otprilike 45 minuta, a cesta vodi kroz slikovite krajolike, što samo dodatno podiže doživljaj vožnje. Za one koji ne posjeduju vlastiti automobil, lokalne turističke agencije redovno organiziraju izlete s iskusnim vodičima, koji posjetiocima pružaju sve potrebne informacije o lokaciji, istoriji i aktivnostima koje se mogu obaviti na licu mjesta. Također, za one avanturističkog duha, postoji mogućnost organiziranja vožnje biciklom kroz prirodu, što može biti posebno zanimljivo iskustvo u ljetnim mjesecima.

Ulaz na područje Vodopada Kravica se obično plaća, s cijenama ulaznica koje variraju ovisno o sezoni. Trenutne cijene kreću se oko 10 KM (5 €) za odrasle državljanje BiH i 20 KM (10 €) za strane turiste. Dok su popusti dostupni za djecu i grupe.